Česká kuchyně

Letní čas, letní papů :)

5. května 2012 v 10:10 | Gurmánky M.N.
No jo, začínají se nám pomalu ale jistě blížit prázdniny a léto. HURÁÁ, HURÁÁ, HURÁÁ!
Nedávno jsem proto dělala bublaninu na plech, jen tak na rychlo, s jahodama , a byla stráášně dobrá ! :) . Často je bublanina dos suchá , ale tahle vůbec, tak dávám recept i fotku :)

Je to vážně mega jednoduchý, zkuste ! ( foto : osobní zdroj :) )

Ingredience :
1/2 hrnku
oleje
1 ks
prášeku do pečiva
2 hrnky
polohrubé mouky
1 hrnek
mléka
1 ks vanilkový cukr
1 hrnek cukru ( krupice )
2 ks vajec
Libovolné ovoce :)
Všecgno smíchejte , dejte na plech vyložený pečícím papírem , poskládejte na těsto ovoce , a pečte asi 25 minut na 180 stupňů dozlatova :))
Foto téhle krasavice :
Ještě syrová, připravená do trouby :)
A hotová
Vyzkoušjte ! Ideální na léto :)

Mazanec, Mazanče ! :)))

6. dubna 2012 v 10:07 | Gurmánky M.N.
No jasně, Velikonoce se neúprosně blíží :)
za pár dní už do sebe budete cpát mazace, beránky, nádivky, vajíčka skutečná i čokoládová a další, což jistě všichni znáte :)) .

Tohle všechno bych do jednoho článku ale NIKDY nenacpala, tak jsem se rozhodla se dneska zaměřit na MAZANEC... každá rodina má určit svůj osvědčený recept, a pokud ne, je toho plný internet, to si určitě všichni umíte najít :)

chtěla jsem vám spíš udělit nějaké moudré rady, co se týče pečení mazance, protože to je více než složité...


1.Nešiďte kynutí ! měl by kynout alespoň 2 hodiny, a potom 20 minut před vložením do trouby ještě na plechu2. než začnete, VŠECHNY suroviny MUSÍ mít pokojovou teplotu. Kdyby jste to neudělaly, těsto by nevykynulo, a ani kvásek by se nemusel povést. takže mléko, droždí vejce a všechno co bylo v lednici nejdříve vyndjte na půl hodiny ven na kuch. linku :)3. Kvásek - trochu mléka, trochu cukru ( krupice nebo krystal !! ) , droždí a mouka . Do vlažného mléka přimíchejte cukr, droždí a tolik mouky, aby vzniklo řídké těsto . Poté dejte na topení, nebo pořádně zabalte do peřin, asi na deset minut, aby vzešel, tedy zdvojnásobil svůj objem. Kvásek pak přimíchejte do těsta podle receptu. Kvásek ale pořád pracuje ! Proto, pokud kdykoliv kvásek používáte, a do těsta přidáváte špetku soli, dejte si pozor, aby se nedostala přímo do kvásku. Naprašte jí kolem něj, nikdy né přímo na kvásek, protože se ruší množení kvasnic a těsto by pak pořádně nevykynulo4. Kdyby se vám při pečení pálil vršek mazance a uvnitř byl syroví, buď přikryjte horní část alobalem, a nebo změnte pečení trouby na spodní žár. Když se vám naopak pálí spodní část mazance, tak přepněte troubu jen na horní část. .Musíte ho pořád hlídat, protože málokdy se vám bude péct rovnoměrně. Že je hotový, poznáte tak , že do středu zabodnete špejli, a bude úplně suchá.


5. Když už je ěsto na plechu, plně připraveno jít do trouby, vyřízněte do prostřed lehce nožem kříž. měl by být aspoň do púlky mazance, ale nejlépe přes celý. Nejenom že je to tradice, ale prý to velmi pomáhá správnému upečení :)


Nádherné Velikonoce vám s láskou přejí Gurmánky M.N. 2012 ©

 
 

Reklama