Rady a tipy

Oblíbené blogy a stránky o vaření ...

3. dubna 2012 v 10:01 | G.Nikola
Tak abyste si nemysleli,že chodíme jen na náš blog,tak vám se napíšeme i jiné blogy a stránky o vaření ,na které rády chodíme ...

Blogy/stránky asi rozřadím do dvou rubrik :
"Sladké" a "Slané" . Takže mezi sladkými určitě patří úžasná Hana Rawlings ,která má neuvěřitelné cupcakes ,její kreativita a radost pro pečení a designování těch malých košíčku naplněné jemně nadýchém těstem potáhnutým marcipánem je prostě dokonalá. Věřte nebo ne,ale její blog je tak úžasný ,že oslovil i celou redakci z Gurmetu a zrovna v současném čísle je v rubrice cukrárna :)
Další má favoritka,kterou bych řadila do dvou rubrik "Slané" i "Sladké" je Lucie Dvořáková ,která je vynikající kuchařka a umí fotit jako profesionálka.Líbí se mi na jejím blogu to,že je neustále aktivní :)
Další stránku,kterou asi určitě znáte je Scuk . Tato stránka je kulinářsky opravdu hodně rozsáhlá .Myslím,že tam snad najdete všechno :) Tuto stránku ale nevlastní pouze Pan Cuketka ,ale i jiní "scukáři".Jako blog Hany Rawlings ,tato stránka má více jedinečných návštěv,než si myslíte. Apetit ,Gurmet a ostatní časopisy o vaření rádi sledují tuto stránku :)
A nakonec stránka ,která je o jídle ,které pochází z mé země (vietnamské) - Viet Food Friends . Pokud vás zajímá vietnamská kuchyně ,na téhle stránce se dozvíte vše do detailů :)

Doufám,že si jednotlivé blogy prohlédnete a napíšete nám ,jak se vám líbily :)

Neočekávaní pomocníci na vajíčka

31. března 2012 v 17:46 | Gurmánky M.N.
Prohlížela jsem si staré časopisy o vaření a v některých jsem zahlédla spoustu zvláštních pomocníku s vařením nebo jakýmkoliv jiným "pracování" s vajíčky. Tyhle výrobky jsou asi nějakým novým "hitem" ,podle mě některé možná i zbytečným... ale posuďte sami :)

Takže jako první :
Vařič na vaření vajíček v mikrovlnce = tohle mi přijde i jako cekem šikovná věc ,když žijete v ménně početné rodině a chcete si rychle udělat vajičko. Určitě mi ale přijde,že vaření vajíček ve vodě je lepší ( a zdravější ) než ohřívání vajiček v mikrovlnce.
Jak se to používá?
Dospodu vajíčka nalijete vodu a vložíte děrované dno . Do něj položíte vejce a ohřejete na 350-400W ,budou hotové za 7 minut. Pokud ho chcete natvrdo tak 10 až 15 minut ho budete ohřívat.

Minutka na vajíčka
Pokud byste měli tisíc věcí nad hlavou a neměli čas ,tak by se toto hodilo ,ale bylo by možná i zbytečné ,kdyby jste za to museli zaplatit nějaké tři stovky... Každý přeci ví ,že ve vařené vodě vajíčko natvrdo se vaří kolem 15ti minut a naměko kolem 7 minut ...:)
Našla jsem dva druhy :
"Egg-perfect" se dá na vajíčko a až ztmavne tak poznáte jestli už je...(how bo~ring)
BeepEgg je myslím,že přeci jen zajímavější než Egg-perfect :) Více se o něm dozvíte na videu ;)
Oddělovač žloutků
Je to sice šikovný nápad,ale vůbec se mi nelíbí... ručně je topřeci jen lepší.. :)
Vajíčko vyklepeme do vnitřku oddělovače a žloutek nam zůstane na oddělovači.
Pomocník na vyndavání vajec
No tak tenhle "pomocník" mi přijde absolutně zbytečný... přece vyndat vajíčka není taková věda !
Navlíknete kroužky na vajíčka a bez rozbití položíte do hrnce. Po uvaření vyjmete z vody za úchutku .
Toto je další verze ...

Tak doufám,že se vám líbily tyto "věcičky" a nezapomeňte si uvařit vajíčko..;)

Čokoláda

6. března 2012 v 22:05 | Gurmánky M.N.
Nedávno jsem si prohlížela staré časopisy o vaření a našla jsem tam zajímavou reklamu na čokoládu,ale ne ledajakou - solenou. Šla jsem na jejich stránku čokoláda.cz a zjistila jsem,že na světě není jenom mléčna,hořká nebo bílá čokoláda..ale i mnoho různých jako třeba Rococo bílá/hořká čokoláda s kardamomem , čokoláda rococo Earl Grey Tea s bergamotovým olejem , čokoláda s růžovým/bazalkovým/levandulovým olejem , čokoláda s chilli papričkami , čokoláda s arabským kořením ,čokoláda bez cukru a mléka , čokoláda s mátou ,apod. ...

Na výběr tam máte:
Čokolády můžete zakoupit i v kategoriích zemí ,jako třeba česká,belgická,britská,francouzská,chorvatská,italská,atd. ...
Jako dárek bych tuhle čokoládu jisto jistě zvolila. Jen si moc nemyslím,že by mi to nějak zvlášť chutnalo,protože jsem hodně vybíravá :)

Exotické ovoce a zelenina 3.díl

1. února 2012 v 12:00 | Gurmánky M.N.
ANANAS ŽLUTOMASÝ EXTRA SWEET (původ:Kostarika,Ekvádor)
Ananas má výtečnou chuť,jen pokud je správně zralý. Takový ananas má intenzivní a typickou vůni na stonku.Na barvě ovoce není možno zralost ananasu 100% poznat.Ananas nikdy neskladujte pod 5°C ,protože se pak na jádru vytvoří hnědé fleky.Optimální teplota je 10-15°C.
Konzumovat je vhodné pouze plně zralé plody,nezralé ananasy obsahují velké množství kyselin.Konzumují se syrové nebo se používají pro výrobu kompotů,marmelád a nebo třeba lihovin.Ananas lze využít i v kuchyni a oblíbená je i ananasová šťáva.

PAPÁJA (původ:Ekvádor)
Zralé papáje zpracovávejte co nejdříve.V ledničce skladujte mazimálně dva dny.Nezralé papáje vložte do igelitového pytlíku a nechte uležet při pokojové teplotě jeden až dva dny.
Papáju je nejvhodnější rozkrojit napůl,vydlabat semínka (nejedlá-palčivá) a následně vydlabat dřeň.Pro zvýraznění chuti se dřeň papáji může pokaat citronem.Výborně se hodí do ovocných salátů,zvláště v kombinaci s citrusovými plody nebo ryvízem .Z papáji můžete udělat lehký dezert . Stačí ssmíchat oloupanou,pokrájenou papáju(na kostky) s citronovou šťávou,medem a jogurtem.

AVOKÁDO (původ:Jižní Afrika,Chile)
Při nákupu avokáda dbejte na to,aby na slupce nebyla žádná příliš měkká místa a hlavně žádné tmavé skvrny.Zralé avokádo je na omak měkké ,ale ne kašovité.Aby tvrdé a nezralé avokádo změklo,zabalte je do hnědého papírového pytlíku a nechejte 2 až 3 dny v pokojové teplotě.Teplota skladování nesmí klesnout pod 10°C,jinak avokádo začne zevnitř černat.
Pro konzumaci avokádo omyjte a rozřízněte na polovinu ,vyjměte pecku a obsah vydlabejte lžící.Pak můžete dužinu pokrájet na menší kousky nebo romáčknout vidličkou,záleží na tom,jak je chcete konzumovat.Důležité je dužinu hned po vyjmutí ze slupky pokapat citronovou šťávou ,aby nezhnědla a neztratila své cenné látky.
Tip: Moje teta si často dělá takový "krém" z avokáda tak,že si dá avokádo do mixéru s kondenzovaným mlékem (např.piknik) a mizuje. Potom si je vezme lžičku a jí. Je to dobré a i zdravé :)

MANGO (původ:Brazílie,Španělsko)
U nás nejčastěji seženete manga polozralá a nepříliš šťavnatá.Ovšem můžete koupit i manga určená k rychlé konzumaci,tzv. READY TO AET,která jsou nejzralejší.Z manga v plné zralosti doslova vytéká šťáva.
Před samotnou konzumací mango oloupejte a odstraňte pecku.Mango je nejlepší konzumovat čerstvé samotné a nebo například přidané do ovocného salátu.Často se také používá vařené v pokrmech.Mango je také vhodné k přípravě kompotů,zavařenin a čatní.Lehce nepříjemná jsou na mangu vlákna v plodu .Některé druhy mají více vláken ,jiné méně .Okusováním manga se mohou zamotat do zubů a nesnadno se dostávají ven.

Exotické ovoce a zelenina 2.díl

31. ledna 2012 v 12:22 | Gurmánky M.N.

Melouny

MELOUN VODNÍ (původ:Jižní Amerika,Brazílie)
Plody jsou kulaté,případně mírně protáhlé.Kůra bývá tlustá a hladká ,modrozelené až zelenožluté barvy .Některé druhy mohou být i síťované či s pruhy.Obvykle v plné sezoně dosahují váhy až 15kg.Dužina je jasně červená a křehká .Známé jsou i žlutomasé druhy či varianty bezsemenné.

MELOUN CUKROVÝ GALIA (původ:Jižní Amerika,Brazílie)
Plod má nažloutlou kůru se zelenavým nádehem a lehce zelenými žebry ,jemně žilkovanou u stopky a květu. Barva slupky se při zrání mění od zelené do zlatožluté.Dužina je pevná v barvě nazelenalé až bílé.

MELOUN CUKROVÝ ŽLUTÝ (původ:Jižní Amerika,Brazílie)
Slupka melounu je žlutá ,hladká ,jemně zbrázděná rýhami.Dužina je bledě zelená až žlutá .Uprostřed se nacházejí světle žlutá jádra.

MELOUN CUKROVÝ PIEL DE SAPO (Jižní Amerika,Brazílie)
Piel de sapo je oválný se žlutozelenou slupkou se zelenými pruhy nebo skvrnami.Dužina je světlá ,bíložlutá.Zralý meloun poznáme podle nažloutlé barvy slupky ,seschlé stopky a vůně melounu.Meloun po slizni stále zraje.

MELOUN CUKROVÝ CANTALOUPE (původ:Jižní Amerika,Brazílie)
Kulaté plody vážící okolo jednoho kologramu mají nazelenalou barvu s výraznou vystupující síťovitou kresbou.Konzistence dužiny je podobná mangu.

SKLADOVÁNÍ:Zralý cukrový meloun poznáme podle toho,že je na svou velikost těžký a pevný.Cukrové melouny skladujeme při teplotě 10 stupňů celsia.Pokud chceme ,aby se chuť cukrového melounu plně rozvinula,uchováváme jej při pokojové teplotě.Po dozrání ho můžeme skladovat ještě okolo 3 až 5 dní v chladničce.

Exotické ovoce a zelenina 1.díl

30. ledna 2012 v 18:08 | G.Nikola
Někdy v prosinci jsme dostali od makra letáček ,na kterém bylo exotické ovoce. Tak moc mě ten leták zaujal,že jsem vám musela prostě napsat pár těch ovocí sem a opsat vám z toho letáčku nějaké zajímavosti . Snad polovinu -možná víc ovocí z toho letáku jsem už jedla,takže u některých vám mohu stručně popsat jak to chutná :)

Exotické ovoce a zelenina

Banány
Jedná se o prastarou bylinu .První banány se objevily už roku 4000 př.n.l. Banánovník má mnoho desítek druhů odrůd .Roste velice rychle a již za 9 měsíc dorůstá 4-6 metrů a plodí. Banány se nenechávají dozrát na mateřské rostlině banánovníku,protože snadno pukají a ihned poté začínají hnít.Sklízejí se proto ještě zelené.

BANÁNY ŽLUTÉ (původ:Dominikánská republika)
Tyhle banány asi každý zná :D Jsou lehce stravitelné a rychle doplňují energii.

BANÁNY ČERVENÉ (původ:Ekvádor)
Červené banány jsou o něco menší než klasické žluté banány a ve stadiu zralosti mají tmavě fialovou slupku.Dužnina je krémové barvy s chutí připomínající maliny a banán.

BANÁNY NA VAŘENÍ "PLANTAIN" (původ:Ekvádor)
Plantain je v syrovém stavu trpký a nedobrý . Po uvaření je sladkokyselý ,vhodný jako příloha místo brambor .Banány lze také péct ,fritovat či smažit.
Tady je jednoduchý recept na smažený platain :
Doba přípravy: 10 min.

Suroviny:

2ks Plantain (banány)
2 vejce
olej

Postup

Banány nakrájíme na kolečka.Do misky rozklepneme vajíčko, mírně osolíme a namáčíme v nich banány.Poté vkládáme do pánve s olejem. Smažíme do zhnědnutí.
Dáme na talíř, kde jsme si připravili ubrousky,aby odkapal tuk.
Podáváme teplé, jíme buď samotné nebo s pikantním dipem či omáčkou.
BANÁNY BABY (původ:Kolumbie)
Minibanány mají výraznější chuť než běžné banány,jsou sladší a jemně pikantní ,s lehkou příchutí po jablku.Jsou velké jen asi 6-8 cm na délku.
Jaké banány by jste si daly nejradši ? Já asi ty baby ,protože jsou nejroztomilejší :D

Batáty

21. ledna 2012 v 12:00 | G.Nikola
Batáty jsou sladké brambory. Mají různý tvar i barvu-žlutou,bílou,fialovou,oranžovou... . Tyto brambory jsou v Americe jen jako potravina chudých ,ale pro gurmány je jako zlato na konci duhy ! :)
Tyto brambory se mohou jakkoliv teplně vypracovat. Můžeme je péct,vařit,smažit i dusit :) Batáty můžete péct i ve slupce a po upečení oloupat. Upečenou bramboru můžete poznat klasicky u normální brambory - propíchnete bramboru vidličkou. Nebo to můžete poznat tak,že popraská a vyteče z ní šťáva.
Jak dobře nakupovat batáty? Batáty vybírejte podle červené slupky.Radši ale nekupujte brambory s pomačkanou slupkou a skvrnami.
Jak dlouho je můžeme skladovat ? Přibližně týden,ale jestliže je chcete mít opravdu hodně hodně dlouho,tak je dejte do mrazáku ;)
Zajímavosti:
•Používají se na obnovu půdy do pěstování bavlny.
•Ikdyž jsou velice podobné s bramborami ,nejsou s nima botanicky spřízněné.
•V 19.století se z nich v Americe dělalo lepidlo na známky.
•80% batátů z celé světové produkce se pěstuje v Číně.
•Na Tchaj-wanu se ze sladkých brambor vyrábí etanol jako palivo.
Batáty můžete osmažit i jako sladké hranolky :)

Karob

20. ledna 2012 v 17:12 | Gurmánky M.N.
Co je to karob? Karob je dlouhý lusk,který roste do délky až 30cm, ve kterém jsou semena. Tato semena se oddělují od lusku a vyrábějí se z nich rohovníkové gumy nebo k výrobě sladkostí . V Africe také dělají karobový džus.
Tak či tak se ale více používají lusky,které se namlejí a můžou se použít místo kakaa nebo čokolády .Karob je lepší,protože má větší množství bílkovin,málo cukru a hodně mineralů.
Také se můze používat při léčbě průjmu a kašle.
Karob má hodně hodně a ještě jednou hodně dlouhou historii ,která sahá až do starověkého Egypta a Řecka. Také jsem četla,že karob neobsahuje kofein,takže vás nechá klidně spát :)

Karob můžete koupit ve zdravé výživě.(Možná někde najdete karob i pod názvem Svatojánský chléb)


Můžete karob koupit třeba také v těhle balení.

Knihovnička na Vánoce...

13. prosince 2011 v 10:30 | G.Nikola
Na Vánoce bych určitě někomu dala kuchařku,samozřejmě jen tomu,koho vaření-pečení-smažení zajímá. Dostat knížku je něco hrozně pěkného. Je to lepší než dostat dárek za milíony korun... je to velice pěkné a milé,rozhodně pro někoho,kdo má rád knížky nekupujte nějaké věci za tisícovku,určitě mu kupte k nějkému dárku i knížku..ta udělá vždycky radost :)

Dobrá kuchařka pro dárek na Vánoce by byla určitě třeba :
1. 1000 nápadů na zdobení dortů a dezertů od S.Salamony a G.M.Brown za 359Kč. Je to skvělá inspirace pro každého cukráře . Najdete tam 1000 fotografií různých dezertů,dortů... Rozhodně tam najdete skvělé nápady.. :)
2.Slavnostní pečení s Ivetou od Ivety Fabešové bych na 1000% doporučovala.. je to tak úžasná kuchařka ! Má krásné obrázky,dobré recepty ,které se vztahují na každou určitou slavnost.. třeba narozeniny,párty , apod. ... S Ivetou se opravdu nenudíte ;)
3.Iveta & Sladká Francie je další mezi úžasné kuchařky Ivety Fabešové ( Byla vydaná roku 2010 jako 1. Ivetina kuchařka ) Je tam skvělých 70 receptů,které prošly i našima rukama :)
4.Edice kuchařek od Apetitu . Koláče,Polévky,Maso,Brambory,Párty,Saláty...
V těchto kuchařkách najdete skvělou inspiraci ! :)
5.365 good reasons to sit down to eat od Stéphane Reynaud,Murdoch Books za 925Kč . Tato nápaditá kuchařka má kouzlo v tom,že je na jeden celý rok,takže na jeden den-jeden recept. Máte tam také krásně eozdělené ty recepty podle měsíců a týdnů.. s ní se rozhodně nudit nebudete ;) ( je v angličtině)
6.Máte vy nebo vaši příbuzní nebo přátelé rádi Itala v kuchyni ? Tak neváhejte a kupte si kuchařku od Emanuele Ridiho s jménem : S Italem v kuchyni III. :)
7.Co takhle si spestřit fakta o makronkách a koupit si kuchařku od slavného Pierre Hermého ? Kuchařka je v angličtině a jmenuje se Macarons .
8.Slices ... nově vydaná kuchařka v angličtině pouze pro mlsaly :D S tole kuchařkou se zaručeně nudit nebudete , má krásné fotografie a skvělé recepty :)

Jestli máte nějaké další tipy.. tak neváhejte a pište ! :)

Omyly

12. prosince 2011 v 8:42 | Gurmánky M.N.
Ano každý z nás samozřejmě umí jít na google, napsat tam : největší omyly v kuchyni a zkopírovat si to na blog. Jak trapné Proč? Tenhle blog je autorský, jsou na něm autorské články a na všechny máme autorská práva. Proto z googlu nebudeme kopírovat článek, ale napíšeme vám sem omyly, která máme z vlastní skušenosti ;)


1. práškové potravinářské barvy jsou dobré
BLBOST !
pokud chcete barvitkrém, tak to ještě můžete použít, i když vám tam pořád zůstanou malé ťuplíky. Ovšem pokud chcete barvit potravinářskou hmotu, tak nikdy, ale opravdu nikdy nepoužívejte práškové barvy. Nekupujte ani tekuté, kupte si GELOVÉ. Nejlevněji je najdete na : eshop-lilie.cz kde mají i super levné potahovací hmoty ;)

2. Sušené droždí nahradí to čerstvé
Sušené droždí je prostě špatné !!!!! Těsto pořádně nenakyne, nebudete mít žádný kvásek, prostě je to sporstá náhražka !

3. Sůl se dává jen do slaných jídel
HAHAHA, tohle jsem opravdu četla někde na internetu a musela jsem se zasmát. Je to sice trošku zvláštní, ale skoro v každém receptu je špetka soli....proč ? nevím, ale zkusím vám to zjistit :D

4. Vyšlehat bílky je sranda
Ehm...myslím že když jsme s Niky začali péct, tak jsme dobrý půlrok neumli vůbec udělat sníh...vždycky byl tekutý. Sníh šlehejte v naprosto suché nádobě, a do bílku se nesmí dostat žádný žloutek a šlehat musíte tak dlouho, dokud když nakloníte mísu bílek zlstane na svém místě. Když sjíždí dolů, ještě není. nesmíte ale šlehat moc dlouho, protože bílek by se pro změnu přešlehal, a dezert by bl stráááášně suchý

5. Pečení , cukrařina a kuchařina vůbec nejsou náročné

Myslím že nuvěří ten kdo nevyzkouší. Pokud pečetejen tři složitější recepty za den, jste naprosto vyřízení a máte pocit že máte v hlavě místo mozku vajíčko. Představtže si jaké to musí být mnoho hodin v cukrárně kde lítáte šleháte, zvedáte mícháte pečete zdobíte mažete a krájíte. Možná sevám to nezdá, ale ( pokud samozřejmě nepočítám horníky a dělníky ) je to jedna z fyzicky nejnáročnějších prací. Ještě náročnější je ale většinou kuchařina v restauraci. Pokud teda někdo nevede restauraci stylem : rozmraž a osmaž... No zkrátka věřte, že za dvacet let téhle práce budete mít svaly jako rambo a budete vyřízení :)


Tak tady je několik omylů, která jsou 100% pravdivé, nebojte se :)

Tajemný bílek

9. prosince 2011 v 7:30 | G.Nikola
Bílek je opravdu zajímavá věc , bez něj bychom se opravdu neobešly . náš tzv. první pokus s bílky byl tragický , protože jsme v tu dobu ani nevěděly co je to šlehač :D tak jsme se pokoušely ušlehat bílek rukou ( dělaly jsme pusinky ) ajééééje .. to dopadlo :/ opravdu v dnešní době asi samotnou metličkou nikdo nešlehá co ?? Ale pokud se budete snažit být podobnými Julii Child , tak sméle do toho ! Aspoň budete mít svaly tak jako my nemáme :))) ( opravdu naše "svaly" jsou sotva vidét v mikroskopu ) . Nakonec jsme našly zahrabaný šlehač ve skříni a zkusily jsme ho použít ... výsledek byl na HRANICI zkázy , ale pozor ... jen hranici ! :) pusinky chutnaly neskutečně divně a hnusně , ale v Maruščině rodině se po nich zaprášilo . Pak jsme postupně dělaly dál recepty s bílkem , který se musel ušlehat . Mezitím jsem také dostala radu , že jestli chceme poznat , jak je bílek hotový tak si musíme dát smíh nad hlavu a jestli spadne tak je špatně ušlehaný a jestli zůstane v míse tak ušlehaný špatně není - je hotový. Nejdříve jsme měly dost velkou depresi z toho , že si máme ten bílek dát nad hlavu , ale nakonec jsme to jen trochu naklonily a jestli byl hotový nebo ne , tak jsme to hned poznaly :) . Nejhorší dezert s bílkem je podle mě ille flotante .. to bylo tak nechutné !! - doporučuji nezkoušet ! :) Pokud byste to zkoušeli , tak až si dáte bílek do mikrovlnky , tak to tam méjte trochu déle , ať je bílek hotový... A jak ušlehat bílek správně ? Stačí , když budete mít kovovou (nerezovou) ,suchou a zároveň čistou mísu , bílky v pokojové teplotě , lžíci cukru ( nemusí být ) , dobrý šlehač a hlavne silné ruce :) Připravíte si mísu , do ní dáte bílek a budete šlehat . Až vám ten bílek začne "bělit" a bude celkem tuhý tak přidejte lžíci cukru . Šlehejte dál dokud nebudete mít tuhý sníh. Postupně při tom šlehání naklánějte mísu a když vám ten bílek bude po míse klouzat dolů tak není hotový . Jestli vám nebude klouzat dolů tak je hotový a určitě ho nešlehejte dál pokud nebude padat z mísy , protože ho můžete lehce přešlehat . Bílky lze také poznat podle toho , že když metličku se sněhem vyndáte , tak vám tam zǔstane taková pevná lesklá špička a bude držetbtvar samozřejmě :)
Určitě bych jako nejlepší těsto z ušlehaných bílků doporučovala kokosky, pokud jste takový milovníci jako kokosu jak my :) jestli máte víc informací o bílku , tak pište :)

Hlavně nezapomeňte , že vajíčko je zlato kuchyně :)

PS.: Nikdy nezapomínejte ,že když děláte nějaký dezert , který obsahuje samotný sníh a budete ho chtít spláchnout do záchoda ,tak nesmíte ten bílek splachovat , protože se nadnáší a pokud ho tam spláchnete,tak ho budete muset nakonec vytahovat ručně.. mluvíme z vlastní zkušenosti.

Karamelová klícka - jednoduchá dokonalá

8. prosince 2011 v 7:30 | Gurmánky M.N.
karamelová klíck = co to je?
POtřebujete : dobrý karamel ( 15 dkg cukru a 150 ml vody - na pánev - STÁLE MÍCHAT - dokud není zlatavě hnědý ) - Pozor to je tuhnoucí karamel nejlepší na ozdoby

dále naběračku
malinké množství oleje
vnější stranu naběračky (čili tu část do které NELZE nic nabrat) pomažeme malinkým množstvím oleje (tenoučkou vrstvu) a položíme . poté vezmeme karamel, a dáme ho do zdobičky nebo na lžíci - a na naolejovanou stranu naběračky v tenkých proužcích tvoříme mřížku. Dáme do ledničky pořádně zatuhnout. poté opatrně snadno klícku sundáme z naběračky - a je hotovo :-)
(dneska testováno - můžete vyzkoušet a pak poslat příběh do naší SOUTĚŽE :-) )
Je to hrozně krásné a jednoduché (můžete plnit krémy, ovocem, pusinkami ale i marcipánem nebo těstem :-) )

Vanilka , která provoní celý svět...

30. listopadu 2011 v 23:32 | G.Nikola
Vanilka byla pro mě vždycky něco jako zázrak . Něco tak krásně voňavého jsem opravdu snad ještě neucítila ... je tak kŕaně přirozená , tak opravdová ! Když srovnáme třeba nějaký sprej do záchoda s vanilkou tak je nám hned jasné , že vanilka vede :))
Z vanilky se teď dělá spoustajavascript:mctmp(0); jídel a pokrmů , např.: zmrzlina,sušenka,bonbón,čokoláda,cukr,... je tohohttp://www.vanilkove-lusky.cz/ prostě spoustu . JENŽE v dnešní době také existuje spoustu s prokinutím "hajzlů" , kteří nás chtějí ošidit . Takže pravou vanilkovou zmrzlinu teď seženete opravdu leckde. Nebo třeba když máme vanilkovou sušenku , tak se ve složení nepíše ani jedno slovo s názvem : Vanilka .

Určitě bych doporučila koupit si vanilkovou esenci . Ta je také božská a levná - můžete jí snad dát do jakéhokoliv krému,těsta,... je ale určitě mnohem lepší mít skutečný vanilkový lusk , který se prodává třeba v samoobsluhách (interspar,albert,hypernova,billa,lidl,..) nebo v BIOobchodech-tam to mají určitě. Na každém místě je ale vždy jiná cena . Třeba zrovna dneska v bille jsme ho zahlédli v Bile za 73Kč a v BIOobchodě za 49Kč , takže vidíte , že rozdíl mezi tím je celkem veliký na to, že kupujeme vlastně jen malou "větvičku" a použijeme z toho jen ta semínka.Hodně dobré a kvalitní lusky najdete ZDE . Ale lusk po vyjmutí semínek nevyhazujte ! Po použití ho dejte do dózy s moučkovým cukrem , ať vám krásně voní - třeba je toskvělé na pečení cukroví :)
Pokud si chcete udělat vanilkovou esenci sami , tak tady máte recept , který máme z Gurmetu : 2 vanilkové lusky rozmixujte s trochou oleje lisovaného za studena bez výraznější chuti , přelijte do malé uzavíratelné skleničky a dolijte olejem do 200ml. Na chladném místě nechte týden macerovat.
Pokud máte nějaké otázky ohledně vanilkového lusku , tak nám napište komentář :)

Titulní stránka je základem úspěchu

24. listopadu 2011 v 12:06 | Gurmánky M.N.

Když si kupujete jakoukoliv knihu, tak zaručeňe si prohlížíte jako první tvar knihy druh písma a název. Ovšem tohle všehno si prohlížíte až potom, co si všimnete obálky, obálka vám prostě musí říct : kup si mě! Jinak se na knihu vybodnete a jdete si sednout domů k facebooku. Máme jednu kuchařku (prodává se skoror všude) která svím obalem opravdu " kup si mě" řekla :) . Je v ní spousta a spousta kolášů a dortů, v neskutečně originální desingu

Máme jí od minulých vánoc a je opravdu skvělá ! Recepty jsou dobře napsané, u dvou základních těst jsou i fotonávody a její design a skvělé fotky uvnitř prostě zaujmou. Ze stejné edice vyšla i kuchařka Pizza. A teďkon po prvadě! Musíte uznat, že tahle kuchařka vás prostě musí zaujmout! Její cena se pohybuje přibližně kolem 300 - 350 Kč...
Tuhle kuchařku máme opravdu hodně rádi, protože inspirace v ní nechybí ! Takže neváhejte a kupte ;-)

Když se řekne Fiala 1díl :-D

3. listopadu 2011 v 15:29 | Gurmánky M.N.
Znáte obchody Fiala? Předpokládáme, že ne ...Co to je? No přeci cukrářův ráááj :-D
Pokud sháníte COKOLIV, i třeba něco zvláštního, nebo profesionálního, co se týká pečení, tam to seženete. My dvě se tam chystáme jít po Vánocích :-D, má pobočku v Praze, kousek od nás a v Brně. Pokud nejste od tamtud, NEVADÍ! Má i e-shop, kde má také obrovskou nabídku : www.fialapraha.cz

My se nemůžeme dočkat, až tam půjdem, máme štěstí že je to tak blízko našemu bydlišti :-)
Jenom se musíme vejít do 1000Kč :-D tady jsou položky, které budeme kupovat na 100% :-)

  • Jedlé fixi, tenké 5Ks
  • Barvy potrav. gelové sada 12ks
  • Perleťový pudr stříbrný
  • Nástavce na zdobičky - lístky
  • žehlička na marcipán
potom se tam máme v plánu ještě porozhlédnout a nakoupit další věci. Samozřejmě vám se dáme fotky, nebojte se :-) Takže kdyby byl problém něo sehnat, neváhejte, je tu přece Fiala ;-)
 
 

Reklama
Reklama